INFOLINIA: 881670960

sklep@nawagezdrowia.com.pl

Czym jest Zero Waste

W dosłownym tłumaczeniu z j. angielskiego zero waste oznacza „zero marnowania" lub „zero odpadów". Ruch ten polega na dążeniu do ograniczenia wytwarzania odpadów poprzez odpowiedzialną konsumpcję towarów, ponowne wykorzystanie, odzysk i recykling. Idea Zero Waste ma na celu ochronę środowiska naturalnego przed ich skażeniem produkowanymi odpadami.

 

Efekty wprowadzenia w życie filozofii Zero Waste nie są widoczne od razu. Wymaga to pewnej konsekwencji w działaniu oraz przyswojenia sobie nowych nawyków. Ma to ogromny wpływ na globalny stan naszego środowiska. Każdy, kto chce być pozytywną zmianą dla świata, powinien zacząć od zapoznania się z zasadami które zamieściliśmy poniżej. 

 

Refuse, Reduce, Reuse, Recycle

 

To najprostszy możliwy kodeks postępowania dla osób, które zaczynają swoją przygodę z redukcją odpadów.

 

Refuse – odmawiaj, unikaj. Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz. Unikaj opakowań, których nie chcesz w swoim domu. Odmawiaj przyjmowania jednorazowych produktów.

 

Reduce – zredukuj w swoim otoczeniu przedmioty, których nie używasz. Możesz je sprzedać lub oddać potrzebującej osobie. Nie musisz od razu stać się minimalistą, ale uświadomić, że posiadasz sprzęty, z których nie korzystasz lub ubrania, których nie nosisz. To także zużycie do końca tego, co już w domu jest i zastąpienie produktami wielokrotnego użytku (środki higieniczne, akcesoria kuchenne, opakowania) oraz rezygnacja z rachunków otrzymywanych pocztą tradycyjną.

 

Reuse – nawiązując do redukowania, reuse oznacza ponowne użycie tego samego. Kupujesz produkty w słoiku? Wykorzystaj słoik na własne przetwory. Wybieraj produkty w opakowaniach zwrotnych. Naprawiaj, zamiast kupować nowe. Drukujesz jednostronnie? Jeśli możesz, wykorzystaj drugą stronę na notatki, zrób fiszki lub listę zakupów. Niemodne ubrania możesz przerobić, ze skrawków tkanin coś uszyć. Nawet korki od butelek mogą posłużyć do zrobienia podkładki pod gorące naczynia.

 

Recycle (w tym regeneracja, odzyskiwanie produktów ubocznych)  – recykling znajduje się na końcu, ponieważ tak naprawdę powinien być stosowany w ostateczności. Kompostuj odpady biodegradowalne. Segreguj i zminimalizuj przestrzeń, jaką zajmują śmieci – kartony tetrapak, butelki PET powinniśmy zgniatać, kartony składać. Jeśli już decydujesz się na zakup produktu w opakowaniu z tworzywa sztucznego, upewnij się, że nadaje się ono do ponownego przetworzenia.

 

Zmiany w naszym życiu nie muszą być od razu radykalne, ważne jednak, aby systematycznie i wytrwale wprowadzać je w życie. Suma naszych małych gestów ma moc, by uratować świat.

 

Jak w sposób świadomy zacząć żyć ekologicznie zgodnie z ideą zero waste?

 

Najlepiej zacząć od małych rzeczy. Kiedy idziemy na zakupy, weźmy ze sobą płócienną torbę. Idąc do pracy, spakujmy do torby bidon na wodę bądź termos na herbatę. Nie kupujmy jedzenia na wynos, tylko przygotujmy je przed wyjściem z domu, ewentualnie zjedzmy lunch na mieście. Im więcej osób zacznie wykonywać tego typu drobne gesty, tym większe szanse, że wspólnie zmniejszymy ilość śmieci zalewających naszą planetę.

 

  1. Starajmy się rob ić przemyślane zakupy, a najlepiej jeśli zaczniemy je planować i sporządzać listy potrzebnych rzeczy. Unikajmy kupowania na zapas i ograniczajmy zachcianki.

 

  1. Ponownie wykorzystujmy rzeczy, których nie potrzebujemy lub nie spełniają one już swoich funkcji. Na przykład ubrania, których nie nosimy możemy wykorzystać jako ściereczki do czyszczenia; z plastikowych butelek wykonamy mini szklarnię, oryginalną doniczkę na kwiaty albo pojemnik na produkty sypkie. Możliwości jest mnóstwo, wystarczy odrobina kreatywności.

 

  1. Nie marnujmy jedzenia! Blisko 1/3 produktów spożywczych jest wyrzucana do śmieci. Unikajmy tego planując zakupy i wykorzystując resztki jedzenia. Najlepiej bowiem kupować i gotować tylko tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść. 

 

  1. Zrezygnujmy z plastikowych toreb! Zamiast tego wykorzystujmy koszyk, torby materiałowe lub torby na kółkach. Większe owoce kupujmy luzem, starajmy się nie używać osobnych foliówek do każdego rodzaju owoców czy warzyw. Jeśli to możliwe, prośmy w sklepach o umieszczenie produktu bezpośrednio w przyniesionym przez nas opakowaniu lub torbie.

 

  1. Naprawiajmy rzeczy zamiast je wyrzucać! Szewc, kaletnik czy zegarmistrz to profesje, które wracają to łask, a ich usługi są dość tanie. Wspierajmy zatem lokalnych rzemieślników i korzystujmy rzeczy dopóki są one sprawne.

 

  1. Unikajmy jednorazowych rzeczy. Plastikowe sztućce, serwetki czy kubki to rzeczy, które możemy zastąpić tymi wielokrotnego użytku.

 

 

 

Zastanawiając się nad wszystkimi zagrożeniami jakie niesie działalność człowieka dla przyrody, możemy poczuć się przytłoczeni. Z każdej strony dobiegają nas niepokojące informacje. Media donoszą o ociepleniu klimatu, zanieczyszczeniu rzek i oceanów, smogu, suszach i powodziach, których źródeł można upatrywać w naszej obecności na świecie. Niekiedy zastanawiamy się jak sprawić, żeby Ziemia była czystym, bezpiecznym miejscem, przyjaznym wszystkim gatunkom. Nasz wniosek to: ZACZNIJMY OD SIEBIE.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl